Дашевська Олена Миколаївна
Персональний сайт учителя української мови
та літератури
Мій досвід
Тема досвіду: «Використання опорних схем-конспектів на уроках української мови»
Автор досвіду: Дашевська Олена Миколаївна
Адреса досвіду: загальноосвітня школа І-ІІ ступенів№17
м. Мирнограда Донецької області
Об’єкт дослідження: процес навчання української мови в умовах 12-річної школи.
Роки вивчення: 2013-2016
Мета: розвиток особистісного потенціалу учня, його самоактуалізації шляхом створення орієнтованого освітнього мовного середовища.
Ідея досвіду: гарантування кожному учневі знання української мови відповідно до Державного стандарту завдяки засвоєння навчального матеріалу шляхом інтенсифікації за технологією повного охоплення навчального матеріалу на основі опорно-схемно-знакових моделей.
Новизна досвіду: досвід репродуктивний, рівень новизни – умовний.
Актуальність.
Сучасне українське суспільство гостро потребує реального впровадження української мови як державної у широкий громадський загал, адже державний статус мови передбачає її пріоритетне використання в усіх сферах суспільного життя. Водночас українська мова є запорукою збереження й формування національних цінностей. У зв’язку з цим надзвичайно зростає роль навчальних закладів, зокрема загальноосвітньої середньої школи в підвищення якості навчання української мови. Проте для вивчення української мови в кожному класі відведено лише 2-3 уроки на тиждень – виникає невідповідність між обсягом інформації і кількістю відведеного навчального часу, що вимагає від учителя постійного пошуку шляхів інтенсифікації навчання.
Читати далі https://drive.google.com/open?id=0B_IGH4H8PZAuczlmVTFnRFVRc1E
АНОТАЦІЯ
У роботі теоретично обґрунтовано суть використання опорних схем.
Мета цієї технології відповідає всім сучасним вимогам:
-
Активізація розумової діяльності учнів, а отже, мотивація до предмета.
-
Формування навичок сприйняття інформації, співвіднесення її з раніше засвоєною.
-
Розвиток умінь побачити велику тему в цілісному вигляді.
-
Підвищення інтересу до досліджуваного матеріалу.
Кодування навчальної інформації, вміння читати опорні схеми, представити матеріал то в стислому, то в розгорнутому вигляді - це важливі навички творчого процесу, що дозволяють реалізувати вимоги розвиваючого навчання.
В основі досвіду лежить робоча гіпотеза: якщо вчитель на уроках української мови буде постійно використовувати схеми, то це сприятиме проведенню багаторазового повторення матеріалу й водночас підводитиме дітей до узагальнення всієї теми.
Результати впровадження в процес навчання опорних схем свідчать про те, що таким чином забезпечується робота всього класу та швидке просування в навчанні кожного учня. Як результат: на уроках з’являється резерв часу, а отже, можливість виконати велику кількість різноманітних вправ на закріплення й повторення вивченого, а також на вироблення міцних умінь і навичок.
Знання та вміння, набуті при складанні логічних та асоціативних схем, допомагають учням під час підготовки презентаційних матеріалів до навчально-дослідних робіт, при підготовці до ДПА та ЗНО.
Ключові слова: опорна або логічна схема, асоціативне мислення, мнемоніка.